
Ema Sgardelli u finalu Europskog prvenstva, Davor Cipek glavni tajnik EKF-a u mandatnom razdoblju 2025. – 2029.
Ema Sgardelli je izborila finale kategorije -50 kg na jubilarnom 60. Europskom prvenstvu. Ema koja brani naslov europske prvakinje iz Zadra na startu je bila slobodna. Nakon toga je tri puta u posljednjem trenutku izborila pobjede. Protiv Njemice Share Hubrich 0-0, sudačkim preglasavanjem 3-1. S Turkinjom Gulsen Demirturk zadržala je prednost 'senshua' u završnici (3-3).
Krajnje dramatičan bio je polufinalni susret s Francuskinjom Tiphanie Bonnarde. Četrdeset dvije sekunde prije kraja Bonnarde je imala prednost 2-0. U kontinuiranim Eminim akcijama 18 sekundi prije kraja bilo je 2-2. U daljnjoj razmjeni udaraca četiri sekunde prije završetka obje karatistice osvojile su istovremeni bod. U preostalom vremenu Ema je poentirala još jednom nešto više od sekunde prije kraja za konačnih 4-3 i ostvarila plasman u finale, u kojem će se u subotu boriti s Talijankom Erminiom Perfetto.
„S obzirom na moju dob i sve ostalo, ovo je zbilja neopisivo i stvarno nešto veliko“, radosno je izjavila Ema.
U nastavku današnjih pojedinačnih borbi ostali hrvatski predstavnici izgubili su u prvim nastupima, a u posljednjim sekundama. Boran Berak (-67 kg) je na 'senshu' ili prvi osvojeni bod izgubio od Mateja Belistojanoskog iz Sjeverne Makedonije (4-4). Jelena Pehar (-55 kg) izgubila je završnicu od Latvijke Marie Luize Muizniece 5-3, a u premijernom nastupu na europskom prvenstvu Nino Donadić (-60 kg) propustio je vodstvo protiv Armenca Yure Zalyana. Završilo je 3-1 za njegovog suparnika.
Održano je i 1. kolo ženskih ekipnih borbi. Hrvatska je velikim preokretom pobijedila Švicarsku 2-1. Švicarke su imale vodstvo 1-0, te prednost 4-1 u drugom susretu pola minute prije kraja. Ema je poslije iscrpljujućih pojedinačnih borbi izgubila od Elene Quirici s 3-0. Nikolina Golomboš gubila je s tri boda razlike, ali u završnih pola minute preokrenula u pobjedu nad Ninom Rađenović 8-4. U posljednjem dvoboju Sadea Bećirović bila je uvjerljiva protiv Maje Schaerer 7-1. Sutra se Hrvatska sastaje s Italijom, a na početku muških ekipnih borbi suparnik naše reprezentacije bit će Ukrajina.
Hrvatska ženska kata reprezentacija u sastavu Ivana Raguž, Nika Jelen, Antonija Barić i Mia Popović izgubila je u repasažu od Italije rezultatom 39,10: 36,90. Na taj način našim djevojkama nedostajala je samo jedna pobjeda za susret za brončano odličje. Prije toga, bolja je bila selekcija Portugala omjerom 40,00: 37,00.
Muška selekcija u ekipnim katama u sastavu Dino Huić, Mark Fileš i Ivan Žeinski oprostila se porazom od Engleske 39.30: 38,40.
Na sastanku Izvršnog odbora EKF-a Davor Cipek, predsjednik HKS-a, jednoglasno je ponovno izabran za glavnog tajnika europske krovne karate organizacije u razdoblju do 2029. godine.
Informacije o Europskom seniorskom prvenstvu u karateu i parakarateu Erevan 2025 dostupne su na web stranici SportDate, a novosti iz Armenije možete pratiti na našoj Facebook stranici te Instagram profilu.
Hrvatski karate savez čestita reprezentaciji na rezultatim postignutima drugog dana te želi uspješan nastup u ostatku Prvenstva!